29 Απριλίου, 2024

Σκασμένος ήταν ο προπονητής της ομάδας μας αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα με την Κοζάνη, καθώς δε μπορούσε να πιστέψει τον τρόπο με τον οποίο χάθηκαν οι 3 βαθμοί, με τους οποίους θα τελείωνε και τυπικά το θέμα παραμονής στην κατηγορία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σούλη Παπαδόπουλου:

“Άλλο ένα παιχνίδι, άλλος ένας τελικός τελείωσε για εμάς. Θέλαμε τη νίκη, το αποδείξαμε κι έτσι όπως παίξαμε. Νομίζω ότι το πλάνο μας ήταν πάρα πολύ σωστό. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος παίζει την κατηγορία, παίζει τα πάντα μέσα στο γήπεδό του και πως θα μας πίεζε πολύ απ’ την αρχή. Γι’ αυτό διαλέξαμε έναν τρόπο παιχνιδιού πολύ έξυπνο και ξέραμε ότι όσο περνάει η ώρα, στο δεύτερο ημίχρονο ιδιαίτερα, και κρατούσαμε το μηδέν στην άμυνά μας, με τους παίκτες που θα φέρναμε απ’ τον πάγκο, όπως ο Ισνάλδο και ο Αρόγιο, θα είχαμε τις ευκαιρίες για να πετύχουμε εμείς το γκολ που θα μας έδινε τη νίκη, και θα σήμανε τη μαθηματική μας σωτηρία. Έτσι έγινε, νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε καθόλου, ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι, κρατούσαμε τους αντιπάλους μακριά απ’ την περιοχή μας και είχαμε μία σπουδαία ευκαιρία που την έβγαλαν πάνω στη γραμμή. Δεν πετύχαμε το γκολ, κι έτσι πήγαμε στο ημίχρονο, κάνοντας το σχέδιο που είχαμε πει με τα παιδιά και είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα. Ξέροντας ότι ο Ισνάλδο είχε κάνει αρκετές προπονήσεις όλη την εβδομάδα μετά τον τραυματισμό του και ο Αρόγιο θα μας έδινε την απαραίτητη φρεσκάδα. Αυτό που περιμέναμε έγινε, πετύχαμε ένα πολύ όμορφο τέρμα, έπειτα από ωραίο συνδυασμό που έγινε. Το παιχνίδι φάνηκε να κυλά όπως το θέλαμε. Βέβαια δεχθήκαμε την ισοφάριση σε μία φάση που για άλλη μία φορά η μπάλα βγήκε άουτ και ο επόπτης έδωσε κόρνερ, κάτι που το είδαμε τουλάχιστον 4-5 φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν θέλω να μιλάω για τη διαιτησία διότι όλη η Ελλάδα μιλάει για τη διαιτησία, αλλά νομίζω ότι τα παιδιά ήταν πάρα πολύ συγκεντρωμένα και το ότι δεν χάσαμε έγινε γιατί είχαμε παίκτες με ψυχή και καρδιά και δεν θέλαμε με κανέναν τρόπο να φύγουμε άπραγοι από εδώ. Όχι μόνο για την ομάδα μας, τον ΗΡΑΚΛΗ, αλλά και για τον κόσμο μας. Στις καθυστερήσεις είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, όταν στο 92′ οι αντίπαλοί μας έβγαλαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή στην κεφαλιά του Γκμπενιόν. Πήραμε έναν βαθμό σε μία δύσκολη έδρα, εμείς σαν ΗΡΑΚΛΗΣ αγωνιζόμαστε πάντα για τη νίκη, αλλά πιστεύω ότι όπως πήγε το παιχνίδι σήμερα με αυτή τη διαιτησία που είχαμε, και με το τέρμα των γηπεδούχων να έρχεται μετά από λανθασμένη υπόδειξη, θεωρώ ότι ήταν μία μεγάλη προσπάθεια της ομάδας μας και συνεχίζουμε. Εύχομαι στους φιλάθλους του ΗΡΑΚΛΗ και σε όλο τον κόσμο ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ. Απομένουν ακόμη 3 “τελικοί” για εμάς, και πιστεύω ότι σε όλα τα παιχνίδια, όπως και σήμερα, θα τα δώσουμε όλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι παραμείναμε αήττητοι για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι, κάτι που είναι πολύ σημαντικό, καθώς όλοι οι παίκτες μας έχουν καταλάβει ότι ο ΗΡΑΚΛΗΣ σ’ αυτή την κατηγορία, το μόνο που έχει να κάνει είναι να ΚΕΡΔΙΖΕΙ! Για άλλη μία φορά να δώσω συγχαρητήρια στον κόσμο μας που μας ακολουθεί πιστά όπου κι αν παίζουμε”!