7 Ιανουαρίου, 2024

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 2, ΗΡΑΚΛΗΣ και ΑΕΛ μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1, σ’ ένα παιχνίδι λεπτών ισορροπιών που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο και αν μία ομάδα δικαιούταν τη νίκη, αυτή ήταν η ομάδα μας, η οποία για τρίτη φορά στο πρωτάθλημα, δεν καταφέρνει να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Το πρώτο 25λεπτο ήταν αρκετά αναγνωριστικό, με τους δύο αντιπάλους να μη βρίσκουν επιθετικές λύσεις. Στο 26΄ ο Σπυρίδης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, όμως το γύρισμά του δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί συμπαίκτης του, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Παπαγεωργίου βρέθηκε από πλάγια μέσα στην περιοχή του Ηρακλή, σούταρε δυνατά, πάνω από τα δοκάρια.

Το 6λεπτο 33 με 39, είχε όλες τις συγκινήσεις του παιχνιδιού. Αρχικά στο 33′ οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Αντράντα έβγαλε κοντινή σέντρα απ’ τα δεξιά και ο Παπαγεωργίου Κ, αφύλακτος μέσα στην περιοχή με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 0-1.

Στο 36′ ο Κουντουριώτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αντράντα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει την “εσχάτη των ποινών”. Δυστυχώς για την ομάδα μας, ο Κουντουριώτης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, αφού ο Σουλούκος με όμορφη επέμβαση κράτησε το 0-1.

Στο 39′, ο Έμπο πλαγιοκόπησε από τα δεξιά, έβγαλε συρτή σέντρα, ο Σουλούκος έδιωξε ασθενώς και ο Κούστα που καραδοκούσε με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 1-1!

Το ημίχρονο τελείωσε με άλλη μία ευκαιρία για την ομάδα μας, όταν στο 44′ ο Έμπο με συρτό δυνατό σουτ ανάγκασε τον Σουλούκο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά προσεκτικές, προσπαθώντας να διαφυλάξουν το ισόπαλο αποτέλεσμα και λιγότερο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με τις φάσεις μπροστά στα δύο “καρέ” να είναι μετρημένες.

Οι Πατράλης, Χρουσιέλ και Κούστα είχαν 3 καλές στιγμές, ενώ και οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί σε 2 περιπτώσεις, με το σκορ όμως να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του αγώνα κι έτσι το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Σιούτας, Βιτλής, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Έμπο, Δοϊρανλής (82′ Τόρες), Πατράλης, Κούστα, Κουντουριώτης (56′ Σίλβα), Σπυρίδης (65′ Χειρίτραντας).

ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (73′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσσονού, Αντράντα (56′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (89′ Γιανναράκης), Πεντρόσο (56′ Όγκμποε), Μαυριάς (73′ Νίνο).