10 Δεκεμβρίου, 2023

Με ισοπαλία έκλεισε τις υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Superleague 2 η ομάδα μας, η οποία έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τον Αιολικό στη Μυτιλήνη, αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτερη, είχε την εδαφική υπεροχή και τις ευκαιρίες για να κερδίσει τους 3 βαθμούς της νίκης, κάτι που όμως δεν τα κατάφερε, μένοντας έτσι στο ισόπαλο αποτέλεσμα.

Στο 9′ η προσπάθεια του Κούστα από καλό σημείο δεν στέφθηκε με επιτυχία και στο 14′ οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ του Παλαβράκη ευτύχησαν να προηγηθούν με 1-0, με δυνατό σουτ του Τριανταφυλλάκου.

Στο 19′ ένα σουτ του Σίλβα έφυγε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Μιλόγεβιτς.

Από το 20 λεπτό και μετά, η ομάδα μας προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, έχοντας κλείσει τον Αιολικό στην περιοχή του, όμως οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες, μέχρι το 42′ όπου ο Βιτλής με ωραία σέντρα-σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 44′ ο Σίλβα έπιασε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα ακριβείας του Βιτλή, όμως ο Μιλόγεβιτς μπλάκαρε σταθερά.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο για τον ΗΡΑΚΛΗ, ωστόσο οι προσπάθειες που έκαναν οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη δεν έβρισκαν τον στόχο. Τελικά, τη λύση για την ομάδα μας έδωσε στο 72′ ο Κούστα, ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μιλόγεβιτς, γράφοντας το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά, η ομάδα μας έδειξε διάθεση να κυνηγήσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να κρατούν το ισόπαλο σκορ και τους δύο μονομάχους να παίρνουν στο φινάλε από 1 βαθμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μιλόγεβιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Καρανίκας, Τριανταφύλλου (88′ Κριμιτζάς), Γκιάσι (46′ Μουχάλης), Τριανταφυλλάκος, Γιοκέ, Ενομό, Μανούσος.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Χειρίτραντας, Βιτλής, Σιούτας, Γκμπενιόν, Έμπο, Δοϊρανλής, Τόρες (75′ Καπίγια), Κούστα (92′ Τσουμάνης), Σίλβα (88′ Χρουσιέλ), Κουντουριώτης (46′ Σπυρίδης).