12 Νοεμβρίου, 2023

Μία ακόμη “χαμηλή πτήση” για την ομάδα μας που έφυγε άπραγη από το Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης Βόλου, καθώς έχασε με το βαρύ 3-1 από την τοπική Νίκη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Δυστυχώς, οι “κυανόλευκοι” παρουσιάστηκαν με πολλά προβλήματα, φάνηκαν ασύνδετοι και δίχως φαντασία στο παιχνίδι τους και ήταν πλήρως ακίνδυνοι στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη, η ομάδα μας πλήρωσε και τις τραγικές αμυντικές της αδράνειες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε άριστα η γηπεδούχος ομάδα, η οποία έφτασε δίκαια και άνετα στην επικράτηση, με την εμφάνιση των παικτών του Σάκη Τσιώλη να προβληματίζει, αφού ήδη απέχει πολύ από τις πρώτες βαθμολογικές θέσεις.

Στο 5΄ καλή στιγμή για τη Νίκη Βόλου, με τον Ριμπέιρο να σουτάρει δυνατά, λίγο άουτ, ενώ ίδια τύχη στο 15′ είχε το σουτ του Δοϊρανλή. Στο 36′ επικίνδυνο σουτ του Έμπο, μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας και 6 λεπτά αργότερα οι Βολιώτες κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Μιράντα μόνος και αφύλακτος έκανε το 1-0, καθώς υπήρξε απελπιστική αμυντική αδράνεια που επέτρεψε στον αντίπαλο παίκτη να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νίκη Βόλου ευτύχησε να πετύχει το 2-0 στο 59′, όταν ο Νάα πλαγιοκόπησε την άμυνα, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Παναγιωτίδη, ο οποίος έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στους γηπεδούχους.

Στο 67′ ο Βελλίδης ανέτρεψε τον Τζιώρα εντός περιοχής, με τον Μιράντα να εκτελεί εύστοχα την “εσχάτη των ποινών”, διαμορφώνοντας το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι ποδοσφαιριστές του ΗΡΑΚΛΗ, ήταν να μειώσουν την έκταση του σκορ στο 88′ με τον Σπυρίδη να βρίσκεται σε επίκαιρη θέση και να γράφει το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Κάσσος (70′ Τοπαλίδης), Νάα, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης (73′ Πέττας), Παναγιωτίδης (70′ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (57′ Κρητικός), Μιράντα, Μοράρ (57′ Τζιώρας).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βελλίδης, Βιτλής, Δοϊρανλής, Γκμπενιόν (46′ Τόρες), Χρουσιέλ, Σιούτας, Σίλβα (46′ Καπίγια), Χειρίτραντας, Έμπο (46′ Σπυρίδης), Κουντουριώτης (77′ Δασκαλάκης), Κούστα.