19 Φεβρουαρίου, 2024

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 2, ΗΡΑΚΛΗΣ και Καμπανιακός μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις στο ουδέτερο γήπεδο της Δράμας, με το τελικό σκορ να είναι 2-2.

Η ομάδα μας παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν φλύαρη και νευρική επιθετικά, με τους παίκτες του Περικλή Αμανατίδη να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη και να δίνουν δικαιώματα στην επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις ομάδα του Καμπανιακού, η οποία δεν έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με σκορ 0-2, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα μας για το δεύτερο μέρος.

Ευτυχώς, τα πράγματα διορθώθηκαν στην επανάληψη, με τις αλλαγές του προπονητή να παίζουν σημαντικό ρόλο στην ανατροπή του σκηνικού. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ εμφανίστηκε πιεστικός από το πρώτο κιόλας λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, έχασε πολλές και καλές ευκαιρίες για γκολ, πέτυχε δύο τέρματα, ισοφαρίζοντας το σκορ, όμως λίγο η ατυχία, λίγο η αστοχία, στέρησαν τελικά από την ομάδα μας τη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 23′ με αρκετή δόση τύχης, όταν ο Γαρύφαλλος επιχείρησε ένα σουτ από τα 40 μέτρα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην πλάτη του Παλαβράκη, καταλήγοντας έτσι στα δίχτυα για το 0-1.

Μάλιστα, ο Καμπανιακός 8 λεπτά αργότερα σημείωσε και το 0-2, “παγώνοντας” τους φιλάθλους του ΗΡΑΚΛΗ, με σκόρερ έναν πρώην “κυανόλευκο” τον Γκέρι Τότσκα που σε μία αντεπίθεση βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ νίκησε τον Παλαβράκη.

Στο 47′ ο Γκερμούς άδειασε την αντίπαλη άμυνα, όμως την τελευταία στιγμή κόπηκε σε κόρνερ, απ’ όπου ξεκίνησε άλλη μία σπουδαία φάση, καθώς ο Κούστα με καρφωτή κεφαλιά δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ, αφού ο Γιακουμής έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 57′ ο Κούστα κέρδισε πέναλτι, με τον αρχηγό Βασίλη Βιτλή να ευστοχεί στην “εσχάτη των ποινών”, κάνοντας το 1-2.

Στο 63′ ο Γκερμούς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Γιακουμή, ο οποίος πραγματοποίησε άλλη μία σωτήρια επέμβαση, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Κούστα από τη μικρή περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να λέει και πάλι “όχι” στους επιθετικούς του ΗΡΑΚΛΗ.

Η πολιορκία στην περιοχή του Καμπανιακού επιβραβεύθηκε με την ισοφάριση στο 73′, όταν ο Βιτλής έκανε την όμορφη σέντρα, με τον Κωστόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 2-2, δίνοντας ελπίδες για την ολική ανατροπή.

Στο 80′ ο Γκερμούς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, στο ύψος της μικρής περιοχής, με το σουτ όμως να περνά πάνω απ’ τα δοκάρια. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα μας πίεσε για το τρίτο γκολ που θα έφερνε τη νίκη, κάτι το οποίο δεν έγινε, με το ισόπαλο αποτέλεσμα να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν τον αγώνα, η Διοίκηση της ΠΑΕ Π.Ο.Τ ΗΡΑΚΛΗΣ, τίμησε τον προπονητή της Δόξας Δράμας και πρώην ποδοσφαιριστή του ΗΡΑΚΛΗ, που διετέλεσε επί χρόνια αρχηγός της ομάδας, Άκη Στολτίδη, με τον Γρηγόρη Φανάρα, να δίνει τιμητική πλακέτα, ανθοδέσμη και μπλούζα του ΗΡΑΚΛΗ στην παλιά δόξα των “κυανόλευκων”.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Κωστόπουλος, Τσαγκαλίδης (86′ Κωστίκα), Σιούτας (86′ Χειρίτραντας), Βιτλής, Έμπο, Πατράλης, Σπυρίδης (78′ Τόρες), Γκερμούς, Αρόγιο (46′ Νεοφυτίδης), Κουντουριώτης (46′ Κούστα).

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ: Γιακουμής, Λαγωνίδης, Γιουκούδης (78′ Μυστακίδης), Σαρβανίδης, Μανιός (78′ Πόζογλου), Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Φροσύνης, Γαρύφαλλος (85′ Πολύζος), Παπακωνσταντίνου (66′ Καθάριος), Τότσκα (66′ Έππας).