22 Απριλίου, 2024

Τέλος καλό, όλα καλά για την ομάδα μας, η οποία σε ένα παιχνίδι που αποδείχτηκε “θρίλερ”, κατόρθωσε να επιβληθεί του Αιολικού με σκορ 1-0 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

“Λυτρωτής” για την ομάδα μας ο Ισνάλδο που ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 89′, ενώ “από μηχανής Θεός” για το συγκρότημα του Σούλη Παπαδόπουλου αποδείχτηκε ο Βασίλης Κωστίκα, που μπήκε σαν αλλαγή και ήταν εκείνος ο οποίος κέρδισε την εσχάτη των ποινών.

Με τη νίκη αυτή και τους 3 βαθμούς, η ομάδα μας ξέφυγε ακόμη περισσότερο από τους διώκτες της και δείχνει να εξασφαλίζει τον στόχο που είναι η παραμονή στην κατηγορία.

Το παιχνίδι βασίστηκε περισσότερο στη δύναμη και τις προσωπικές μονομαχίες, παρά στην ποιότητα και την τεχνική, με την ομάδα μας να προσπαθεί από το πρώτο κιόλας λεπτό να κυριαρχήσει του αντιπάλου της και να φθάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Παρά την υπεροχή του ΗΡΑΚΛΗ, οι παίκτες των φιλοξενούμενων, με καλή ανασταλτική λειτουργία κατόρθωσαν να κρατήσουν το 0-0, μέχρι και το 88′ όπου και έγινε η φάση που έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα.

Στο 2′ ο Βιτλής εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούστα έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Αρόγιο έκανε τη σέντρα με τον Κούστα να πιάνει γυριστό βολέ, το οποίο όμως πέρασε έξω απ’ τα δοκάρια των νησιωτών.

Στο 20′ ο Δοϊρανλής με όμορφη ενέργεια άδειασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του, έφθασε στην περιοχή και αντί να σουτάρει, προτίμησε να πασάρει στον Σπυρίδη, με την ευκαιρία δυστυχώς να χάνεται.

Στο 41′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αρόγιο, ο Δοϊρανλής έκανε το βολέ, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε νέο κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η προσπάθεια και το γύρισμα του Βιτλή, βρήκε τον Έμπο που σούταρε εκτός εστίας.

Στην επανάληψη, και στο 63′ ο Ισνάλδο εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Βιτλή έξω απ’ την περιοχή, εκείνος έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με τη μπάλα να φθάνει τελικά στον Γκμπενιόν που με γυριστή κεφαλιά έχασε σπουδαία ευκαιρία να παραβιάσει την εστία του Αιολικού.

Στο 74′ ο Έμπο βρήκε σε πλεονεκτική θέση τον Κούστα μέσα στην περιοχή, όμως την τελευταία στιγμή ο Κολλαράς έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 86′ ο Κουντουριώτης εκτέλεσε φάουλ, ακολούθησαν κόντρες μέσα στην περιοχή, ο Ισνάλδο έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα προς το τέρμα, όμως οι αμυντικοί πρόλαβαν κι έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε στο 88′, όταν ο Κωστίκα ανατράπηκε καθαρά από έναν αντίπαλό του, με τον διαιτητή να υποδεικνύει την παράβαση και τον Ισνάλδο να δίνει την πολύτιμη νίκη στον ΗΡΑΚΛΗ απ’ την άσπρη βούλα, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού απ’ τον κόσμο της ομάδας μας, που για μία ακόμη φορά τη βοήθησε να φθάσει σε μία σημαντική επικράτηση!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Κωστόπουλος, Βιτλής, Σιούτας, Γκμπενιόν, Έμπο, Πατράλης (46′ Ισνάλδο), Δοϊρανλής (69′ Νεοφυτίδης), Κούστα, Αρόγιο (62′ Κουντουριώτης), Σπυρίδης (77′ Κωστίκα).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Τριανταφύλλου, Κολλαράς, Μπενίτεζ (64′ Μπαλογιάννης), Τριανταφυλλάκος, Γιοκέ, Νούλας (64′ Κριμιτζάς), Ζάκαριτς, Σαραντίδης (57′ Ιωάννου), Καρανίκας (79′ Μούχαλης).